Nawet najostrożniej prowadzącemu kierowcy może przytrafić się stłuczka, na skutek której pojazd nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Jeśli kolizja zdarzyła się nie z naszej winy, a sami nie możemy poruszać się komunikacją miejską, wówczas możemy ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Podpowiadamy, kto może skorzystać z wynajmu takiego auta i na jak długo można je wynająć.
Dla kogo samochód zastępczy z OC sprawcy?
Wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy może praktycznie każda osoba, której pojazd ucierpiał w kolizji nie z własnej winy i nie posiada drugiego auta. Nie ma znaczenia, czy samochód jest nam potrzebny ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą czy też chcemy z niego korzystać wyłącznie w celach prywatnych.
Poszukując auta zastępczego, warto zwrócić szczególną uwagę na dwie istotne kwestie:
- samochód nie może być wyższej klasy, niż nasz uszkodzony pojazd (jeśli więc poruszaliśmy się kompaktem, możemy wynająć co najwyżej auto kompaktowe lub mniejsze),
- stawki, za jakie wynajmujemy pojazd, nie mogą przekraczać średnich stawek obowiązujących na rynku lokalnym.
Gdzie wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy możemy wynająć w dowolnej wypożyczalni. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może nam wskazać, ani określić konkretnych stawek wynajmu pojazdu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór takiej firmy, która posiada już doświadczenie z wynajmem samochodów zastępczych, a jej pracownicy pomogą nam załatwić wszelkie niezbędne formalności i jednocześnie zajmą się rozliczeniem bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Na jak długo można wynająć auto zastępcze?
Chcąc wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy, należy pamiętać, że tego typu pojazd należy się przede wszystkim na czas naprawy, a więc od momentu zaistnienia szkody i wstawienia auta do warsztatu, aż do dnia jego odbioru. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku orzeczenia szkody całkowitej. Wówczas z samochodu zastępczego można korzystać do dnia, w którym zostanie nam wypłacone odszkodowanie.