Sezon wakacyjny to czas rodzinnych wyjazdów, w które nie rzadko zabieramy domowe zoo. O ile przewożenie małych zwierzaków nie nastręcza wielu problemów, tak podróż z psem czy kotem może prowokować pytania.
Jak zatem bezpiecznie przewozić psa lub kota w samochodzie?
Odpowiedzi na powyższe pytanie nie znajdziemy w Polskim kodeksie drogowym. Jedyną wskazówką co do właściwego transportu zwierzaków jest art.60 pkt.1 traktujący o zakazie używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w nim lub poza nim. Tak więc decydując się na podróż z czworonogiem wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem i komfortem podróżującego z Nami psa lub kota.
Pamiętajmy, iż niewłaściwie zabezpieczenie zwierzęcia w czasie jazdy, zagraża jego życiu i zdrowiu, w dodatku swobodnie przemieszczający się pupil może utrudnić Nam bezpieczną jazdę. Dlatego warto zastosować się do poniższych porad.
Przewożenie w transporterze
Koty oraz niewielkie psy możemy przewozić w specjalnym transporterze – dopasowanym do ich gabarytów oraz koniecznie unieruchomionym Taki transporter ustawiamy na podłodze przed lub za przednim siedzeniem. Jeśli jego rozmiar na to nie pozwala transporter najlepiej ustawić bokiem na tylnym siedzeniu i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Możliwy jest też przewóz transportera w bagażniku, oczywiście z zachowaniem dostępu do świeżego powietrza, nie zakładajmy więc górnej półki.
Przewożenie w pasach bezpieczeństwa
Łšredniego bądź dużego psa możemy zabezpieczyć przy pomocy szelek montowanych do standardowych pasów bezpieczeństwa. Znajdziemy je w każdym sklepie zoologicznym. W tym przypadku warto zabezpieczyć tylną kanapę przed silną lub sierścią sięgając po specjalną samochodową matę.
Kurtyna
Przewożąc pupila na tylnym siedzeniu samochodu, czy to w specjalnym transporterze czy też przypiętego szelkami do pasów bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w specjalną kurtynę, która odzieli tylną kanapkę od przednich foteli.
Przewożenie na specjalnej macie – hamaku
Dużego psa z powodzeniem możemy przewozić na specjalnej macie przypominającej hamak. Umieszczamy ją na tylnym siedzeniu samochodu uniemożliwiając pupilowi swobodne przechadzki po pojeździe oraz zabezpieczając go przed upadkiem.
Przewożenie w bagażniku
Część osób decyduje się na przewóz zwierzęcia w bagażniku. Pamiętajmy jednak, że do przewożenia dużych psów nadają się jedynie bagażniki w samochodach typu kombi lub hatchback. Zdecydowanie odradzamy przewożenie pupila w bagażniku jeśli dysponują Państwo autem typu sedan – bagażnik w tego typu autach szybko się nagrzewa i nie jest wystarczająco dotleniony, a zwierzę może być zestresowane przez panującą ciemność. Pies podróżujący w bagażniku powinien znaleźć się w specjalnej, odpowiednio ustabilizowanej klatce. Dobrym rozwiązaniem będzie też sięgnięcie po antypoślizgową matę. Ponadto musimy zadbać o to, aby bagażnik był oddzielony od wnętrza auta, a górna półka nie była założona.
Zatem jeśli planują Państwo podróż z pupilem u boku, warto zadbać o jego (i Państwa) bezpieczeństwo. Nie dajemy się zwieść przekonaniu, że specjalne transportery, klatki bądź szelki skrępują ruchu Naszego zwierzaka, pomniejszając mu komfort jazdy. Wręcz przeciwnie. Decydując się na tego typu rozwiązania inwestują państwo w spokojną podróż i zdrowie ukochanego psa bądź kota:)